Kamu personeli seçme sınavı (KPSS), düz memur kadrolarına başvuru yapılabilmesi için 2 yılda bir yapılmaktadır. 2016 veya 2018 KPSS‘ler buna bir örnektir.

Bu düz memur kadrolarına KPSS yönetmeliğine göre B grubu kadrolarda denilir. KPSS’ye lise, 2 yıllık önlisans, 4 yıllık fakültelerden mezun ya da 2 yıl içerisinde mezun olabilecekler başvuru yapabilir. Daha düşük eğitim seviyeleri için KPSS yapılmamaktadır.

Lise ve önlisans mezunları KPSS’de 60 sorudan oluşan Genel Yetenek Testi ile yine 60 sorudan oluşan Genel Kültür Testlerini yaparlar. Toplam 120 soru yer alır. Sınav süresi 2 saat yani 120 dakikadır. Bu nedenle her bir soru 1 dakikada yapılmalıdır. KPSS’de soruları hızlı bir şekilde yapmak en önemli noktalardan birisidir. Soruları hızlı yapabilmek için de çok sayıda soru çözmüş olmak, bilgi eksiği bulunmamak ve hızlı okuyup anlamak gerekmektedir. Bu hızı yakalamak için KPSS’ye katılacak adayların soru çözmek dışında kitap okumalarını da tavsiye edebiliriz. Özellikle türkçe paragraf soruları için çok faydalı olacaktır. Sorular 5 seçenekten oluşur ve doğru cevapların sayısından yanlış cevapların sayısının dörtte biri düşülür.

Genel yetenek testinde türkçe ve matematik, Genel Kültür testinde tarih, coğrafya , vatandaşlık bilgisi gibi konular yer almaktadır. Özellikle sınavın yapıldığı döneme ait güncel sorular adayları zorlamaktadır.

Tüm sınavlarda olduğu gibi KPSS’ye de ciddi bir şekilde hazırlanmak ve 2 yılda bir gelen bu memur olma fırsatını iyi değerlendirmek gerekmekte. Eğer disiplinli bir şekilde çalışılabileceklerse adaylar kendileri evde çeşitli KPSS Hazırlık Kitapları ve Hazırlık Testleri edinerek ve internette yer alan kaynaklardan yararlanarak KPSS’ye hazırlanabilirler.

Evde kendisi belli bir plan dahilinde çalışamayacak ve konsantre olamayacak adaylar KPSS hazırlık kurslarına katılıp bu kursların tecrübelerinden de yararlanabilirler. Birçok şehirde çok sayıda ciddi KPSS kursları yer almaktadır. KPSS hazırlık kurslarını seçerken adayların sorgulaması ve bu kursların geçmişteki başarılarını araştırmaları faydalı olacaktır.